Lyckat träningsläger
Kommer någon vika ner sig???
VI vill tacka alla deltagare som var med på vårat träningläger. Alla har gett järnet hela helgen. Vi vill även tacka Jonathan Björnler från Höga Kusten cykel för sin medverkan. Kom även ihåg Jonathans erbjudande, alla lägerdeltagare kan handla en vara i hans butik till halva priset under 2008.
Bilder finns i bildarkivet, fler kommer under veckan, listan för Näsketestet finns under kategorin sommarträning.
Ps. Någon glömde ett par adidas skor. Dessa finns hemma hos mig Robert Engström tel 070-2487846.
Stenhård Ramviksduell.
/ Robert
Bergsjön runt
/ Robert
Träningsläger 23-24/8
Boende kommer att vara vid Bredångers skjutbana där vi även kommer att ha tillgång till duschar och kök. Inköpsansvariga(Tittie och Linda) kan förhoppningsvis inhandla de varor som behövs och vi hoppas att det finns frivilliga som kan hjälpa till med utfodringen av lägerdeltagarna. Anmäl detta till Ninna och Pelle eller Åke så fort som möjligt så vi kan fördela arbetet.
Programmet kommer om ett par dagar men samlingen kommer att vara 10.00 på Lördag.
/ Robert
Träningsschema för hösten
Tisdagar 18.30 Löpträning vid elljusspåret.
Torsdagar 18.30 Rullskidor Skyttis udda veckor (klassiskt)
industriområdet jämna veckor (skate)
Söndagar 18.00 Vid elljusspåret för de yngre åldrarna (Start 17/8)
/ Robert
Segrar i Höga Kusten
Elis sprang snabbast i ungdomsloppet, var det kanske det Olle sa åt Elis,
det är bara förstaplatsen som räknas.
/ Robert
Träning Torsdag 7/8
/Robert
Startlista
Klass | Nr. | Efternamn | Förnamn | Klubb | Tid | Start | Mål |
LD 9-10 år | 1 | Vakant | 11:00:00 | ||||
2 | Vakant | 11:00:30 | |||||
3 | Vikman | Emilia | Nätra SK | 11:01:00 | |||
4 | Lagerlöf | Lisa | Agnäs IK | 11:01:30 | |||
5 | Wiberg | Emma | Nätra SK | 11:02:00 | |||
6 | Hörnquist | Beatrice | Hägglunds IoFK | 11:02:30 | |||
7 | Sjödin | Louise | Graninge-Alliansen | 11:03:00 | |||
8 | Sondell | Agnes | Hägglunds IoFK | 11:03:30 | |||
9 | Boström | Emelia | Nätra SK | 11:04:00 | |||
LH 9-10 år | 10 | Vakant | 11:04:30 | ||||
11 | Vakant | 11:05:00 | |||||
12 | Modin | Mathias | Remsle Skidklubb | 11:05:30 | |||
13 | Lindh | Vilgot | Bondsjöhöjdens IK | 11:06:00 | |||
14 | Bergman | Viktor | Remsle Skidklubb | 11:06:30 | |||
15 | Rasmussen | Oskar | Molidens IK | 11:07:00 | |||
16 | Dahlund | Linus | Nordingrå SK-Skidor | 11:07:30 | |||
17 | Håkansson | Elias | Junsele IF | 11:08:00 | |||
18 | Eriksson | Hugo | Husums IF SK | 11:08:30 | |||
19 | Hägesten | Jens | Remsle Skidklubb | 11:09:00 | |||
20 | Wikström | Pontus | Hägglunds IoFK | 11:09:30 | |||
21 | Forsberg | Kristoffer | Bjurholms IF | 11:10:00 | |||
22 | Lindström | Emil | Nätra SK | 11:10:30 | |||
23 | Lindh | Edvin | Bondsjöhöjdens IK | 11:11:00 | |||
24 | Sehlberg | Albin | Hägglunds IoFK | 11:11:30 | |||
LD 11-12 år | 25 | Vakant | 11:12:00 | ||||
26 | Vakant | 11:12:30 | |||||
27 | Berglund | Hedda | Vårby IK | 11:13:00 | |||
28 | Sjölund | Jessica | Husums IF SK | 11:13:30 | |||
29 | Karlsson | Viktoria | Remsle Skidklubb | 11:14:00 | |||
30 | Pettersson | Emma | Nätra SK | 11:14:30 | |||
31 | Dahlund | Amelia | Nordingrå SK-Skidor | 11:15:00 | |||
32 | Lockner | Patricia | Nätra SK | 11:15:30 | |||
33 | Wickberg | Elin | Hägglunds IoFK | 11:16:00 | |||
34 | Bodin | Anna | Hägglunds IoFK | 11:16:30 | |||
35 | Andersson | Ebba | Remsle Skidklubb | 11:17:00 | |||
36 | Håkansson | Louise | Junsele IF | 11:17:30 | |||
37 | Öberg | Sanna | Salsåker-Ullångers IF | 11:18:00 | |||
LH 11-12 år | 38 | Vakant | 11:18:30 | ||||
39 | Vakant | 11:19:00 | |||||
40 | Frölander | Emil | Nätra SK | 11:19:30 | |||
41 | Samuelsson | Sebastian | Graninge-Alliansen | 11:20:00 | |||
42 | Modin | Jonathan | Remsle Skidklubb | 11:20:30 | |||
43 | Andersson | Fredrik | Remsle Skidklubb | 11:21:00 | |||
44 | Hörnquist | Alexander | Hägglunds IoFK | 11:21:30 | |||
45 | Strömbäck | Elis | Nätra SK | 11:22:00 | |||
46 | Nyström | Samuel | Solbergs IF | 11:22:30 | |||
47 | Eriksson | Albin | Husums IF SK | 11:23:00 | |||
48 | Nordin | Oskar | Hägglunds IoFK | 11:23:30 | |||
49 | Hellström | Jim | Salsåker-Ullångers IF | 11:24:00 | |||
50 | Engström | Jonathan | Nätra SK | 11:24:30 | |||
51 | Stark | Jacob | Sollefteå SK | 11:25:00 | |||
LD 13-14 år | 52 | Vakant | 11:25:30 | ||||
53 | Vakant | 11:26:00 | |||||
54 | Ström | Linda | Hägglunds IoFK | 11:26:30 | |||
55 | Torgrimsson | Amanda | Junsele IF | 11:27:00 | |||
56 | Strömberg | Emma | Remsle Skidklubb | 11:27:30 | |||
57 | Lindmark | Mikaela | Nätra SK | 11:28:00 | |||
58 | Lagerlöf | Hanna | Agnäs IK | 11:28:30 | |||
59 | Eriksson | Olivia | Hägglunds IoFK | 11:29:00 | |||
60 | Engström | Sanna | Nätra SK | 11:29:30 | |||
61 | Ödling | Ebba | Salsåker-Ullångers IF | 11:30:00 | |||
62 | Sjödin | Beatrice | Graninge-Alliansen | 11:30:30 | |||
63 | Stark | Linnea | Remsle Skidklubb | 11:31:00 | |||
64 | Öberg | Ninni | Salsåker-Ullångers IF | 11:31:30 | |||
65 | Forsberg | Hanna | Bjurholms IF | 11:32:00 | |||
66 | Hägglund | Linnea | Hägglunds IoFK | 11:32:30 | |||
67 | Solin | Jenny | Remsle Skidklubb | 11:33:00 | |||
LH 13-14 år | 68 | Vakant | 11:33:30 | ||||
69 | Vakant | 11:34:00 | |||||
70 | Dahlund | Dennis | Nordingrå SK-Skidor | 11:34:30 | |||
71 | Berglund | Max | Vårby IK | 11:35:00 | |||
72 | Lindmark | Viktor | Remsle Skidklubb | 11:35:30 | |||
73 | Lundgren | Rasmus | Nordingrå SK-Skidor | 11:36:00 | |||
74 | Granbäck | Anton | Nordingrå SK-Skidor | 11:36:30 | |||
75 | Johansson | Adrian | Solbergs IF | 11:37:00 | |||
76 | Hägesten | Daniel | Remsle Skidklubb | 11:37:30 | |||
77 | Strömbäck | Olle | Nätra SK | 11:38:00 | |||
LD 15-16 år | 78 | Vakant | 11:38:30 | ||||
79 | Vakant | 11:39:00 | |||||
80 | Sundling | Jonna | Tvärålunds IF | 11:39:30 | |||
81 | Solin | Frida | Remsle Skidklubb | 11:40:00 | |||
82 | Nyström | Julia | Kramfors-Alliansen | 11:40:30 | |||
83 | Jakobsson | Märta | Remsle Skidklubb | 11:41:00 | |||
84 | Lagerlöf | Hilda | Agnäs IK | 11:41:30 | |||
85 | Nordstrand | Sara | Hägglunds IoFK | 11:42:00 | |||
86 | Lockner | Jackline | Nätra SK | 11:42:30 | |||
LH 15-16 år | 87 | Vakant | 11:43:00 | ||||
88 | Vakant | 11:43:30 | |||||
89 | Westin | Rasmus | Hägglunds IoFK | 11:44:00 | |||
90 | Bergman | Johan | Remsle Skidklubb | 11:44:30 | |||
91 | Lagesson | Simon | Hägglunds IoFK | 11:45:00 | |||
92 | Forsgren | Fritz | Hägglunds IoFK | 11:45:30 | |||
93 | Palolampi | Tobias | Tynderö IK | 11:46:00 | |||
94 | Forsberg | Johan | Agnäs IK | 11:46:30 | |||
95 | Bryntesson | Pierre | Rossöns IF | 11:47:00 | |||
96 | Engström | Alexander | Nätra SK | 11:47:30 | |||
97 | Johansson | Daniel | Hägglunds IoFK | 11:48:00 | |||
98 | Andersson | Robin | Burträsk SK | 11:48:30 | |||
99 | Lindh | Axel | Bondsjöhöjdens IK | 11:49:00 | |||
100 | Ström | Jonathan | Hägglunds IoFK | 11:49:30 | |||
101 | Wikström | Christoffer | Hägglunds IoFK | 11:50:00 | |||
LD 17-20 år | 102 | Vakant | 11:50:30 | ||||
103 | Vakant | 11:51:00 | |||||
LH 17-20 år | 104 | Vakant | 11:51:30 | ||||
105 | Vakant | 11:52:00 | |||||
106 | Nilsson | Stefan | Nätra SK | 11:52:30 | |||
LDH 0-6 | 107 | Vakant | 11:53:00 | ||||
108 | Vakant | 11:53:30 | |||||
109 | Eriksson | Elsa | Husums IF SK | 11:54:00 | |||
LDH 7-8 | 110 | Vakant | 11:54:30 | ||||
111 | Vakant | 11:55:00 | |||||
112 | Boström | Anton | Nätra SK | 11:55:30 | |||
113 | Lindström | Edvin | Nätra SK | 11:56:00 | |||
114 | Vikman | Victor | Nätra SK | 11:56:30 | |||
115 | Byström | Filip | Nätra SK | 11:57:00 | |||
116 | Wiberg | Emelie | Nätra SK | 11:57:30 | |||
117 | Wickberg | Ida | Hägglunds IoFK | 11:58:00 | |||
118 | Rasmussen | Celine | Molidens IK | 11:58:30 | |||
119 | Frölander | Felix | Nätra SK | 11:59:00 | |||
120 | Agesteht | Henrik | Hägglunds IoFK | 11:59:30 |
Profiler
1. Namn ?
2. Födelseår ?
3. Favoritmat ?
4. Favoritdryck ?
5. Favorit TV-program ?
6. Vilket lopp/prestation är du mest nöjd med ?
7. Hur mycket tränar du per vecka ungefär ?
8. Vad vill du bli bättre på inom skidåkningen ?
9. Vilken tävling tycker du är roligast ?
10. Har du någon idol ?
Mejla till [email protected]