Forumet Bildarkiv Videoarkiv Profiler Tester

Resultat kommunterräng 1

Första terrängen avgjordes i härligt höstväder.  Dagens prestation stod Vårbys Hugo Eriksson för i klassen H 13-14.  Tiden 10.06 på tungsprungna 2,8 km är en riktig topptid som få i Sverige i den åldern skulle klara att slå.

Resultat:

Knattar: Liam Hälldal
             Martin Nilsson
             Hugo Pettersson
             Nils Wallberg
             Moa Sjöquist

H 7-8  1,5 km    1: Marcus Nilsson
                       2: Jonathan Hälldahl
D 7-8  1,5 km   1: Hanna Westerlund Holmgren
                        2: Maja Kallin
                        3: Maja Wallberg
                        4: Julia Sjöquist
                        5: Hedda Rudsten

H-9-10   1,5 km  1: Viktor Wallberg                        6.22
                         2: Oskar Westerlund Holmgren     6.36
                         3: Simon Hallin                            6.41
                         4: Edvin Lindström                       6.45
                         5: Isak Eriksson                           7.33
                          6: Emil Hallin                                7.36
D 9-10  1,5 km    1: Ida Wickberg                            6.52
                          2: Emelie Viberg                           7.56
                          3:Elvira Berglund                          7.57

H 11-12  2,8 km   1: Hugo Eriksson                           12.24
                          2: Anton Niederbach                      13.27
                          3: Emil Lindström                          16.05
D 11-12 2,8 km    1: Maja Pettersson                        14.58
                           2: Emma Viberg                            16.06

H 13-14  2,8 km    1: Hugo Eriksson                            10.06
                           2: Jonathan Engström                      12.45
D 13-14  2,8 km    1: Elin Wickberg                             14.17
                            2: Najma Westin Johansson            15.26

D 15-16  5,6 km    1: Linda Ström                               30.03

H/D 17-  5,6 km     1: Sören Pettersson                        23.39
                            2: Robert Engström                         26.20
                            3: Tore Ström                                 30.00
                            4: Ann-Marie Lindgren                     30.22
                            5: Olle Pettersson                            32.06

Kommunterräng 1

INBJUDAN

 

Kommunterräng deltävling 1

 

Tid: Söndag 25/9 11.00 (Anmälan från 10:00)

 

Plats: Bredångers elljusspår

 

Klasser: Knattar 0-6 år 400 m

H/D 7-8 år 1,5 km

H/D 9-10 1,5 km

H/D 11-12 2,8 km

H/D 13-14 2,8 km

H/D 15-16 5,6 km

H/D 17-     5,6 km

 

 

Vid frågor kontakta Robert Engström

Tel.nr 070-2487846

 

Välkomna önskar Nätra SK !


INBJUDAN ÅSF-läger 3

8-9 oktober för ungdomar födda 95-99

 Vi samlas ombytta kl. 9,30 vid Kajen Restaurang & Vandrarhem, där vi kommer att bo och äta. Följ vägen rakt igenom Köpmanholmen tills den tar slut. OBS! Ingången till vandrarhemmet är runt utbyggnaden. INTE genom restaurangen.

 Skidgala i Kramfors Folkets Hus & Park på lördagen med start kl. 17,30. En festkväll med mingel, show, galamiddag, prisutdelningar och överraskningar.

 Packlista: träningskläder, vantar, mössa, rullskidor (skate), skidskor, stavar, skidhandskar, hjälm, löparskor, vätskebälte, skidgångsstavar, lakan+örngott, hygienartiklar, badlakan, ”finkläder” till galan och annat som kan vara bra att ha ….

 Anmälan senast torsdagen den 29 september med namn, klubb, födelsenummer (hela), e-postadress, mobilnummer, tele..nr. till anhörig och ev. allergi till natraskidor@hotmail.com

 Vid frågor ring Robert Engström 070-248 78 46 eller Palle Håkansson 070-694 07 78.

 Kostnaden är 300 kr/person och betalas kontant på plats.

(Kostnaden för skidgalan faktureras av Ångermanlands skidförbund.)

 
Välkommen!


Tre killar sprang Näsketestet


Jonathan, Alexander och Johan.    8.39 på Alex, 9.09 på Johan och 10.40 på
Jonathan vilket var nytt personbästa.


Jonathan passerar en trött Stefan

Träning vecka 19

Ti 10/5   18:00   Rullskidor klassiskt samling industriområdet

Ons 11/5  19:00   Hägglundsjoggen

Sönd 15/5 19:00  Löpträning Skyttis

/ Robert

Träningar i Maj

Denna vecka kör vi 2 gemensamma med Hägglunds och en egen.

Tisdag  3/5  18:00   Cykling - löpning samling vid elljusspåret i Bredånger med cykel

Onsdag 4/5    19:00    Löpning intervall på Skyttis löparbana

Söndag 8/5      19:00   Löptest 3000 meter på Skyttis

/ Robert

KM 2011

Tisdagen den 22 mars avgjordes klubbmästerskapen. Årets vinnare blev Jonathan Engström, med Olle Strömbäck som tvåa och Elis Strömbäck som trea.
Efter tävlingen blev det raketer och tårta med fotografier på Patricia Lockner och Elis Strömbäck som blev trea i skicrosstafetten på Kalle Anka Cup i Sveg.
Skidorna på väggen representerar Jackline Lockner, Olle Strömbäck, Patricia Lockner och Elis Strömbäck som har pallplaceringer i SM (Kalle Anka Cup, Folksam Cup m.m.).

       

RSS 2.0